• شماره تماس: 32223675 (056)

  • info@farabin.net

بررسی سیستم های مدار بسته

redpassion_large

  • کاربر: ادمین

​با توجه به اینکه سیستم های مداربسته ی نظارت تصویری به نوعی حضوری مجازی برای کاربر در محل مورد مشاهده ایجاد کرده و کلیه اعمال و اتفاقات در حال وقوع یا وقوع یافته در گذشته را برای کاربر آشکار  می سازند، لذا مورد کاربری های متفاوتی قرار می گیرند.
​در واقع طراحان این گونه سیستم ها با اندکی دقت و درک و دریافت نیازهای اصلی کارفرمایان می توانند به بهترین وجه سیستمی بسیار کارا در جهت رفع نیازهای کاربران متفاوت طراحی کنند.
​از دیرباز مشاهده، بهترین و مهمترین راه برای درک انتفاقات و رویدادهای اطراف بود و بشر از ابتدا بیش از 90% تصمیمات خود را بر اساس مناظرات و تجزیه و تحلیل آن ها می گرفت. شکار، کنترل، حفاظت و دیده بانی، تربیت، مدیریت و ... همه وهمه از جمله فعالیت هایی است که در جهت بهبود آن ها بر می داشت. البته در این میان از تاثیرات صوت نیز نباید غافل بود و همان طور که ضرب المثل قدیمی ایرانی می گوید (شنیدن کی بود مانند دیدن).
​با ظهور دوره مدرنیسم و ماشینی شدن زندگی بشر، درگیری های شغلی و اجتماعی آن با بالا رفتن نیازهای درونی و اجتماعی بسیار تغییر کرده و زیاد شد. بشر دیگر قادر به مشاهده ی همه چیز نبود در حالی که بیش از پیش نیاز به این مشاهده داشت.
​نیاز بشر به مشاهده برای تصمیم گیری های دقیق تر از طرفی و نداشتن وقت کافی برای این مهم از سوی دیگر، منجر به خلق سیستم های نظارت تصویری (تلویزیون های مداربسته) شد.
​امروزه کاربری این گونه سیستم ها بر اساس نیازهای بشر تعریف می شود و از آنجایی که تصمیمات و نیازهای بشر بر اساس مشاهده خواهد بود لذا برای رفع آن ها استفاده های متنوع و بعضا پیچیده ای از این گونه سیستم ها می شود.
​اگر بخواهیم کاربری های کلان و اصلی از این گونه سیستم ها را در چند بخش بیان کنیم می توانیم به سه حالت اصلی اشاره کنیم که سایر حالت های کاربری از تلفیق این سه حالت با هم یا تغییر نیاز در آن ها بوجود    می آید.
​در واقع اگر بخواهیم در این نوع کاربری ها مفاهیم را درک کرده و طراحی کارا بتوانیم در آن ها ارائه دهیم قادر به رفع سایر نیازهای بشر در استفاده از این سیستم ها نیز خواهیم بود.
 
کاربردهای اصلی سیستم های نظارت تصویری:
1.     امنیتی و حفاظتی.
2.     کنترلی.
3.     مدیریتی.
1- سیستم های امنیتی و حفاظتی:
​اولین و شایعترین کاربری که در لحظه ی خلق این گونه سیستم ها به ذهن بشر خطور کرد، در زمینه بالا بردن امنیت و حفاظت بود. بشر برای تامین حفاظت و امنیت محیط های وسیع، نقاطی که دسترسی به آن ها یا زمان بر بود یا غیر ممکن و محل هایی که نیاز به بالا بردن سطح امنیت داشتند از گونه سیستم ها استفاده میکردند.
 دقت در انتخاب نوع و تعداد تجهیزاتی که در لایه حفاظت قرار دارند در پایین آوردن قیمت و بالا بردن ضریب امنیت بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.
دوربین هایی که در این لایه قرار می گیرند باید در کلاس دوربین های صنعتی Day &Night بوده و از رزولوشن نسبتا بالایی برخوردار باشند. Day & Night  بودن آن ها باعث می شود تا دوربین ها در نور کم هم قادر به انتقال تصویر تا اطاق مانیتورینگ باشند و صنعتی بودن و رزولوشن بالای آن ها علاوه بر دقت بالای تفکیک در تصویر باعث بالا رفتن طول عمر دوربین و تصویر نیز می شود.
دوربین سکه ای​که در طراحی این لایه مورد توجه است چیدمان و شکل قرار گیری دوربین ها در این لایه است.
فاصله دوربین های صنعتی باید به گونه ای تنظیم گردد که نه به واسطه ی نزدیکی بیش از حد و تعدد دوربین ها باعث بالا ررفتن هزینه ی تمام شده و دشواری مانیتورینگ گردد و نه به واسطه ی فاصله زیاد و تکسر دوربین ها باعث نقص در تصاویر و زیاد شدن نقاط کور گردند.
فاصله دوربین ها بسته به میزان حساسیت محیط، نوع لنز و قابلیت دوربین تعیین می گردد ولی در حالت استاندارد بهترین حالت استفاده از دوربین های مجهز به لنز 4 تا 5/5 میلیمتری در فواصل 50 متری است.
مرحله سومی که در طراحی سیستم های امنیتی – حفاظتی باید بسیار مورد توجه قرار گیرد و به نوعی مربوط به جانمایی نیز می شود پوشاندن نواقص و معایب دوربین های صنعتی است. معذلاتی که کاربران این گونه سیستم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند عبارتند از:
1.     عدم دقت کافی دوربین های صنعتی در قسمت انتهای طول 50 متر.
2.     عدم تعقیب سوژه های متحرک و بررسی دقیق تر.
برای رفع این نواقص نیاز به لایه ثانویه ای موسوم به لایه پشتیبان می باشد که این لایه در واقع از تعدادی دوربین اسپیددام با فاصله ی 100 تا 150 متری از یکدیگر، تشکیل شده است. این دوربین ها با توجه به قابلیت ویژه ای که منحصرا در این کلاس از سری کلاس های دوربین مداربسته موجود است (سرعت چرخش، بزرگنمایی بسیار بالا، قدرت برنامه ریزی بالا و ...) در بالا بردن دقت و تعقیب سوژه های متحرک به کاربر کمک می کنند.
با اجرای این دو لایه و رعایت تمامی ریز کارهای آن هم تصویر مناطق​مورد نظر را به صورت همیشگی داشته و اشتباهات نیروی انسانی را به حداقل رسانده ایم و هم در صورت نیاز و شرایط خاص از تصاویری با دقت و پویایی خاص برخورداریم.
مسئله ی دیگری که در اجرای سیستم امنیتی و حفاظتی باید به دقت رعایت شود استفاده از بسترهای مناسب و حفظ امنیت آنها است. باید دقت شود که بسترهای کابل (لوله، داکت، لگراند، کانال و ...) دور از دسترسی بوده و حتما در مقابل آسیب های طبیعی و غیر طبیعی (خرابکارانه) مقاومت کافی را داشته باشند، به طور مثال در محیط های خارجی (out door) از لوله ها و جعبه های فولادی به عنوان بستر استفاده شود و در مواردی که از کانال به عنوان بستر استفاده می شوند، من هول ها و هند هول ها با درب های محکم و قفل های مطمئن محافظت شوند.
باید دقت کرد که برای بالا بردن امنیت بستر، باید آن ها را در جایی قرارداد که در تصاویر دوربین ها کاملا موجود باشند و یا در جایی که به هر دلیل بستر یا من هول و هندهول خارج از دید دوربین های موجود در لایه ی اصلی است تعدادی دوربین با ماموریت حفاظت از آن ها باید در مجموعه قرار گیرند، چرا که دسترسی به آن ها به منزله​دسترسی به چند کابل بوده و قطع آن ها در زمانی معادل چند ثانیه با تنها یک سیم چین انجام پذیر است ولی برای رفع عیب و اتصال مجدد (به صورت سریع و غیر استاندارد) حداقل یک روز زمان نیاز است.
 
2.     سیستم های مداربسته کنترلی
ساده ترین حالت طراحی دوربین های مداربسته، طراحی یک سیستم کنترلی است. در طراحی این گونه سیستم ها باید دقت داشت که در سیستم های کنترلی (تردد، عبور و مرور، کالا، حمل و نقل، ترافیک و ...) هدف اصلی تشخیص دقیق سوژه است و تشخیص سوژه زمانی محقق خواهد شد که سوژه بیش از 60 تا 70 درصد تصویر را به خود اختصاص دهد.
این گونه سیستم ها عموما در مقابل درب ها نصب می گردند و تصویری که از آن ها دریافت می شود صرفا تصویر درب است. باید دقت کرد که دوربین هایی که در سیستم مذکور مورد استفاده قرار می گیرند فقط و فقط ماموریت نمایش درب را دارند و در نظر گرفتن هر ماموریتی غیر از این برای آن ها باعث کاهش دقت در تشخیص خواهد شد.
​بهتر است برای این مجموعه از دوربین های با رزولوشن بالا و با قدرت تفکیک بالای نور         (WDR, Back light, Wight balance,…) استفاده شود تا درصد خطا در ساعات مختلف روز و شب به حداقل برسد.
​مسئله ی دیگری که در هنگام جانمایی این دوربین ها باید مورد توجه قرار گیرد، محل نصب دوربین است. محل نصب باید به گونه ای انتخاب گردد که هم سوژه را کامل و واضح نمایش دهد، هم فقط درب در تصویر باشد (تا از حواس پرتی و سهل انگاری جلوگیری شود) و هم خورشید در هنگام طلوع و غروب مقابل دوربین قرار نگیرد.
نکته دیگری که در راه اندازی این گونه سیستم ها باید مورد توجه قرار گیرد تامین نور مناسب برای دوربین ها در تمامی ساعات روز و شب است و این مسئله برای تمامی دوربین ها صادق است (حتی دوربین های Night vision و Day & Night) : باید توجه داشته باشید که دوربین های IR و DN در تاریکی کمتر از 0.05 lux تصاویر قابل تشخیص با دقت بالا تهیه نمی کنند.
لازم به ذکر است دوربین های مربوط به این بخش در اطاق مانیتورینگ تلویزیون های خاص خود را داشته به تنهایی نمایش داده و مشاهده می شوند.​
3.     سیستم های مداربسته مدیریتی:
یکی از کاربری های که چند سالی است به عنوان کاربری دوربین های مداربسته مطرح شده است و مورد استقبال مدیران قرار گرفته است استفاده مدیریتی از این گونه سیستم ها می باشد. در واقع مدیران از این گونه سیستم ها به عنوان حضور مجازی خود در مکان های مورد نظر استفاده میکنند و به جای ساعت ها پیاده روی در محیط هایی که از لحاظ ظاهری و هزاران دلیل دیگر صلاح نیست مدیران در آن ها حضور یابند و یا حضور در آن ها باعث اتلاف وقت مدیران می شود، به صورت کامل بازدید کرده و حتی قادر به اعمال مدیریت می باشند.
این امر در سال های اخیر و با پیشرفت چشم گیری در تمامی زمینه های الکترونیکی ( IT, Security, access control و ...) به میزان قابل توجهی گسترش داشته تا آنجا که مدیران امروز قادرند از کیلومترها فاصله یا حتی از قاره ای دیگر محل مورد نظر را کنترل و مدیریت کنند و یا حتی در جلسات و کنفرانس هایی که در نقاطی خارج از کشور و یا قاره ی محل زندگی خود، حضور صوتی و تصویری داشته باشند.
این مسئله که بیشتر وقت مدیران صرف سیاست های کلان و استراتژی اصلی سازمان ها می شود، طراحان سیستم های مداربسته ی مدیریتی را مجاب می کند تا در طراحی این گونه سیستم ها دقت و ضرافت های لازم را به عمل آورده و سیستمی کارا و بهینه جهت برداشتن باری از دوش مدیران طراحی کنند. در واقع وظیفه ی طراحان این گونه سیستم ها کم کردن مشغله های فکری مدیران است نه اضافه کردن یک مشغله ی دیگر در میان حجم اندوهی از مشاغل فکری.
باید دقت کرد مدیران نه وقت زیادی برای نگاه کردن تصاویر دارند و نه وقتی برای نگاه کردن تصاویر زیاد و این مسئله طراحی را مشکل میکند، در واقع شما باید با تعداد دوربین کم همه چیز (حتی جزئیات) را در اختیار مدیر قرار دهید.
طبیعتا با این استدلال نمیتوان برای اجرای سیستم مداربسته ی یک سوله با هشت دستگاه و شانزده کاربر از شانزده دوربین استفاده کرد، چرا که این مسئله هم باعث بالا رفتن هزینه و زمان اجرا خواهد و هم برای مدیر بسیار خسته کننده و غیر قابل استفاده است.
راه کاری که برای طراحی این گونه سیستم ها پیشنهاد می شود و در عین پیچیدگی بسیار ساده است، در این روش طراحی در دو لایه تصویر به مدیرداده می شود. لایه اول عبارت است از تعدادی دوربین صنعتی با لنز و​قابلیت های مناسب (بسته به توان مالی کارفرما، نیازهای کارفرما، شرایط محیط و ...) این دوربین ها وظیفه دارند در کمترین تعداد تصویر ممکن، یک شمای کلی از محیط در اختیار مدیر قرار دهند. در واقع مدیر با مشاهده ی این تصاویر کلیتی از وضعیت کارکنان کارگاه، دفتر و یا کارخانه را مشاهده و اقدام به اجرا و کنترل فرایندهای کلان و گروهی می کند.
لایه دومی که به مدیر در درک و بررسی دقیق تر جزئیات کمک می کند یک یا جند دوربین اسپیددام (بسته به شرایط محیط و نوع دوربین ها) می باشد. با استفاده از دوربین های این لایه مدیر در بخش هایی که در تصاویر کلی مشاهده کرده و نیاز به دقت بیشتر را حس می کند دقیق شده و اقدام فعالیت های ریزتر و مشخصی در زمینه ی مدیریت منابع انسانی می کند.
با طراحی و راه اندازی سیستم های مدیریتی طبق الگوهای ارائه شده می توان حتی بزرگترین سوله ها با بیش از 100 نفر پرسنل را فقط با شش یا هفت دستگاه دوربین صنعتی و یک یا دو دستگاه دوربین اسپیددام با دقت تمام مدیریت و کنترل کرد.

نظرات

ثبت نظر